Připravované jízdy

Oslavy 150 let trati Břeclav - Hrušovany nad Jevišovkou-Znojmo

Oslavy 150 let trati Břeclav - Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov (- Znojmo)

Máňa doprava ve spolupráci s Spolek pro veřejnou dopravu na jihozápadní Moravě a Společnosťou Považskej Dráhy Žilina, dopravci České dráhy, City rail a Správou železnic oslavy kulatého výročí 150 let od zprovoznění tratě z Břeclavi do Hrušovan nad Jevišovkou-Šanova. Akce se může uskutečnit díky hlavním partnerům, kterými jsou město Břeclav, Jihomoravský kraj, město Znojmo, firma Hattrick Transport s.r.o., koncern Agrana se svou značkou Korunní cukr, obce Šanov a Hevlín a také za podpory ostatních partnerů. K akci připojíme i dodatečné oslavy tratí Hevlín - Hrušovany - Střelice a Hrušovany - Znojmo, které se před dvěma lety nemohly uskutečnit.

Hlavním bodem oslav budou jízdy dobových vlaků připomínající provoz z období 70. let, které budou probíhat po celý den především na trati Břeclav - Znojmo, ale také na místní dráze do Hevlína anebo na trati Brno - Hrušovany přes Moravský Krumlov. Připraven je i doprovodný program v železničních stanicích Břeclav, Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov a Hevlín. Souhrnné informace naleznete níže, detailní program na stránkách www.svd-jzm.cz, www.manadoprava.cz anebo facebookových stránkách organizátorů. Na webových stránkách je k dispozici také kompletní přehled jízdních řádů a cen jízdného.

Pro zájemce a sběratele bude vyrobeno 550 ks historických lepenkových jízdenek, které budou k dostání za 10 Kč/ks u vlakové čety.

Protože tato akce není výdělečná, budeme rádi za jakýkoliv další příspěvek. Program a rozsah jízd je bohatý. Všem, kteří přispějí částkou více jak 500 Kč, nabídneme jízdenku zdarma. Zájemci o zaslání příspěvku na akci napište email na adresu svd-jzm@seznam.cz, kde Vám budou sděleny potřebné informace. Podrobnosti k financování akce naleznete v úplném závěru tohoto příspěvku.

Informace pro fotografy

Žádáme všechny fotografy, kteří se chystají na akci, aby přispěli na akci libovolným finančním darem anebo využili některý ze spojů vypravených v rámci oslav a podpořili akci zakoupením jízdenky. Všem, co přispějí finančním darem nad 200 Kč, bude zaslán symbolický fotopas. Přejeme si, aby všichni, kdo si budou cíleně fotit provoz retro vlaků v tento den podél tratí, měli buď fotopas anebo jízdenku. Pokud se na akci s fotoaparátem chystáte, je zřejmé, že Vás akce zaujala. Váš příspěvek bude oceněním několikaměsíční práce organizátorům a zároveň i podnětem pro další akce v následujících letech. Číslo účtu pro zaslání příspěvku je 2800942708/2010.

Pielstick v čele osobních vlaků po celý den

V čele retro osobních vlaků na trati Břeclav - Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov - Znojmo se objeví lokomotiva ř. 735 Pielstick (T 466.0007) ve vlastnictví Českých drah vyrobená v roce 1973. Přímo tato lokomotiva se v dobách pravidelného provozu objevovala právě i na vozbě vlaků na trati mezi Břeclaví a Znojmem.

Při příležitosti oslav se po letech znovu objeví na této trati, kde bude společně s přípojnými vozy Bix ze 60. let minulého století zajišťovat dopravu v rámci oslav na trati Břeclav - Znojmo. Půjde celkem o 2 páry vlaků, z toho jeden pojede v celé trase z Břeclavi až do Znojma.

Pielstick se navíc objeví i na postrku prvního ranního vlaku z Břeclavi a posledního odpoledního vlaku z Hrušovan taženým lokomotivou T478.1001. Jízdní řád vlaků, na kterých se lokomotiva Peilsick objeví, naleznete níž.

Příklady cen jsou z Břeclavi do Hrušovan pro dospělé 80 Kč, z Břeclavi do Mikulova 50 Kč nebo z Břeclavi do Znojma 120 Kč. Děti do 15 let platí polovinu. Kompletní přehled cen jízdného naleznete na www.svd-jzm.cz.

jízdní řády vlaků osobních vlaků, na kterých bude řazena lokomotiva Pielstick

Lokomotiva Pielstick 735 se spěšným vlakem v ŽST Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov, autor: Petr Zgut

Historická souprava rybáků v čele s Bardotkou T478.1001

Díky spolupráci s Českými drahami připravujeme jako druhý "tahák" pro návštěvníky oslav vlak vedený lokomotivou Bardotka T478.1001 vyrobená v roce 1964. Tato lokomotiva povede osobní vlaky mezi stanicemi Břeclav a Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov, kde se bude konat hlavní doprovodný program.

Na vlaku budou řazeny historické osobní vozy přezdívané Rybáky vyráběné ve 40. a 50. letech minulého století. Souprava se objeví celkem na dvou párech osobních vlaků, ráno pojede z Břeclavi do Hrušovan, po poledni provede obrat do Břeclavi a zpět, aby se v podvečer mohla vrátit zpět do Břeclavi.

Lokomotiva Bardotka T478.1001 s historickými osobními vozy Rybáky, autor: Radek Hořínek

Spěšný vlak Brno - Hrušovany nad Jev.-Šanov - Znojmo a zpět

V rámci dodatečných oslav tratě přes Moravský Krumlov bude ráno vypraven retro spěšný vlak z Brna hlavního nádraží do Hrušovan nad Jevišovkou a Znojma a v podvečer se vydá zpět. Tento vlak zajistí návoz a odvoz návštěvníků ve směru od Brna a Moravského Krumlova. Vlak bude v úseku Brno - Hrušovany a zpět veden ve složení lokomotiva T444 Karkulka se třemi vozy Bix, vozem Bmx a motorovým vozem M286 Krokodýl. Krom tohoto spěšného vlaku budou doplněny ještě další spoje mezi stanicemi Znojmo - Hrušovany - Miroslav.

Po příjezdu do Hrušovan se přední část odpojí a do Znojma bude po hodinové pauze pokračovat pouze motorový vůz Krokodýl s vozem Bmx. Ve Znojmě tato souprava nezůstane a vydá se zpět do Hrušovan jako přípoj na vlak s lokomotivou T478 a o půl 2. ještě provede obrat do Miroslavi a zpět jako přípoj vlaků od/do Brna. Po návratu vlaku v čele s Bardotkou Krokodýl odjede opět do Znojma na podvečerní odjezd spěšného vlaku do Brna. Při zpáteční cestě přejde do čela vlaku z Hrušovan opět lokomotiva T444 s vozy Bix.

Příklady cen jsou z Brna do Hrušovan pro dospělé 110 Kč, z Krumlova do Hrušovan 60 Kč nebo z Hrušovan do Znojma 55 Kč. Děti do 15 let platí polovinu. Kompletní přehled cen jízdného naleznete na www.manadoprava.cz.

        Lokomotiva Karkulka T444 s vozem Bmx

        Motorový vůz Krokodýl M286 s vozem Bmx

Osobní vlaky a nákladní manipulační vlak na místní dráze z Hrušovan do Hevlína

Před dvěma lety se nemohly uskutečnit plánované oslavy výročí na této trati a tak v rámci oslav vypravíme vlaky i do Hevlín. Hlavní roli bude hrát historický motorový vůz M131 Hurvínek, který bude doplňovat retro motorový vůz M152, který se na této trati přezdívá Hevlínka. Jízdy budou probíhat od 8:50 do 18:20 dle jízdního řádu uvedeného níž. Na závěr oslav tato souprava pojede jako osobní vlak do Břeclavi s odjezdem z Hrušovan v 18:37.

Mimo osobních vlaků se na trati objeví i nákladní manipulační vlak v čele s lokomotivou T444, který zajistí nakládku zemědělské techniky v Hevlíně. Nákladní vlak vyjede v 10:05 z Hrušovan a zpět z Hevlína je plánován odjezd v 10:40.

Jízdné na této trati bude v obvyklé výši, pro dospělé z Hrušovan do Hevlína 30 Kč, děti do 15 let platí polovinu. Večerní spoj z Hrušovan do Břeclavi zastaví ve všech zastávkách mimo Valtic a Bořího lesa. Odjezd z Hrušovan je plánován na 18:37, z Novosedel 18:49, z Mikulova 19:03 a z Valtic města 19:19.

              Motorový vůz M131 Hurvínek, autor: Karel Mikolášek

Nákladní manipulační vlak z Hrušovan do Břeclavi a zpět

I v rámci letošních oslav bude vypraven nákladní vlak, tentokrát připravujeme manipulační vlak v trase Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov - Břeclav a zpět. V čele vlaku stane lokomotiva Hektor T458.1230 a mimo typického hytláku bude na vlaku řazeno dalších 6 vozů. Mimo jiné připravujeme přepravu písku ve dvou vozech řady Faccs anebo zemědělské techniky na plošinových vozech Kns.

Odjezd manipulačního vlaku z Hrušovan je naplánován před polednem po příjezdu manipulačního vlaku z Hevlína, zpět z Břeclavi by měl vyrazit po půl 4. odpoledne. Finální složení manipulačního vlaku by mělo být z vozů Da-k, Kns, Gbgkks, Eas a Faccs.

          Lokomotiva Hektor T458.1 v čele smíšeného vlaku, autor: Patrik Rud

Nákladní vlak tažený šestikolákem - lokomotivou Čmelák T669.1

Lokomotivy řady T669.1 Čmelák patří mezi legendy československé železnice a proslavily se zejména výkony s těžkými nákladními vlaky. Ve druhé polovině 20. století patřily k běžnému provozu i na trati Břeclav - Znojmo, kde se objevovaly v čele nákladních vlaků. Na této trati se objevovaly mimo jiné při vozba ucelených vlaků cihel z Novosedel do Břeclavi. Tyto přepravy skončili někdy okolo roku 2001. Dohodnutí této přepravy v rámci oslav výročí tratě bylo našim původním záměrem, nicméně nakonec musel být nalezen pro tuto lokomotivu jiný výkon.

V tuto chvíli není jisté, zda se podaří nákladní vlak v čele se Čmelákem vypravit. Probíhají jednání jak s majitelem stroje T669.1172 a zároveň naším partnerem společností České dráhy i se společností, pro kterou by byla přeprava nákladu zajištěna. Pokud se vše podaří dotáhnout do zdárného konce, budou informace uvedeny na našich stránkách a sociálních sítích. Předpoklad je takový, že by bylo možné si lokomotivu prohlédnout během dopoledních hodin v ŽST Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov a po příjezdu do Břeclavi by se lokomotiva přesunula do prostoru výstavy železničních vozidel.

Pravidelné výkony Čmeláků zde skončily na přelomu let 2004 a 2005 a i když za posledních 18 let se na trati Břeclav - Znojmo několik nákladních vlaků s Čmelákem v čele sice objevilo, byly to lokomotivy soukromých firem ve firemních nátěrech. Tento stroj s typickým zeleno bílým lakem se na této trati představí po dlouhých letech a bude jedním z lákadel celých oslav.

        Lokomotiva T669.1 Čmelák s nákladem cihel, autor: Jiří Smolík/

Návaznosti na historickou linku Českých drah do Lednice

Jeden z našich hlavních partnerů, České dráhy, provozuje mezi Břeclaví a Lednicí pravidelnou linku vedenou historickým motorovým vozem M131 Hurvínek. Vlaky jezdí o víkendech a státních svátcích od konce dubna do září a vybrané soboty jsou vlaky vedeny parní lokomotivou. Ve vlacích platí tarif ČD, více informací naleznete na www.cdnostalgie.cz.

U vybraných spojů jsme zajistili přestupní vazbu mezi vlaky vypravenými v rámci oslav výročí tratě a pravidelnými víkendovými vlaky do Lednice. Přípoje budou realizovány v železniční stanici Boří les v časech 11:28, 13:16, 14:31 a 15:16. Jízdy historickými vlaky v rámci oslav tak můžete spojit s krátkým výletem do Lednice.

Doprovodný program v železniční stanici Břeclav

Od 9:00 do 17:00 bude probíhat v Břeclavi doprovodný program a otevřeno pro návštěvníky bude i železniční muzeum města Břeclavi nacházející se ve výpravní budově. Na ploše za autobusovým nádražím bude možnost prohlídky železničních strojů, mechanizace údržby a techniky hasičského záchranného sboru Správy železnic. Vystaveny zde budou také vozidla společností České dráhy a ČD Cargo. Zájemci si budou moci prohlédnout také moderní dispečerské pracoviště Správy železnic. V průběhu dne bude možnost prohlédnout si historické soupravy při prostojích v ŽST Břeclav, které budou v provozu na trati Břeclav - Znojmo.

V prostoru výstavy železničních vozidel a techniky jednáme také o umístění stánků s občerstvením, případně i stánků s dalším sortimentem. Nápoje zde bude prodávat Hospoda Pod zámkem.

Doprovodný program ve stanici Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov

V Šanově bude probíhat doprovodný program od 9:45 do 17:40, většina se bude odehrávat přímo v železniční stanici Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov, pouze výstava modelového kolejiště bude umístěna v tělocvičně vzdálené zhruba 200 m od stanice směrem do obce Šanov na ulici Komenského 246.

Ve stanici bude možné prohlédnout si železniční vozidla Máňa doprava a vozidla, která budou v tento den v provozu na okolních tratích. Ve stanici by se měla objevit i jedna z historických drezín Správy železnic. Zájemci si budou moci prohlédnout také pracoviště výpravčího. Bude zde také možnost zakoupit drobné občerstvení. Po celý den bude probíhat výstava modelové železnice nebo se svézt na lokomotivě v obvodu stanice.

Ve stanici bude pro návštěvníky připraveno občerstvení, o nápoje se bude starat stánek Znojemského pivovaru, jídlo zajistí MIKIS FOOD TRUCK.

Doprovodný program ve stanici Hevlín

U příležitosti dodatečných oslav 150 let dráhy Vídeň - Hevlín - Brno bude probíhat po celý den doprovodný program i ve stanici Hevlín. Bude zde možné prohlídnout si historický motorový vůz Hurvínek, přijede nákladní vlak v čele s lokomotivou T444, bude zde výstava automobilových veteránů, stánek občerstvení Gardec Gril a další atrakce pro děti.

Jak podpořit akci oslav 150 let tratě Břeclav - Hrušovany nad Jevišovkou-Šanov

Akce se může uskutečnit jen díky maximálnímu nasazení dobrovolníků z našich řad a podpoře partnerů a sponzorů akce. Díky patří všem organizátorům, kteří svůj čas věnují přípravě a realizaci této oslavy bez jakýchkoliv nároků na honorář.

K financování akce můžeme prozradit, že pokud vše vyjde podle předpokladů, rozpočet akce se přehoupne přes 400 tisíc Kč, z čehož velkou část zhruba 45 % pokryjí dotace a příspěvky obcí, měst a Jihomoravského kraje. Zvláštní poděkování za nadstandardní příspěvky patří městům Břeclav a Znojmo a obcím Šanov a Hevlín. Přibližně 25 % připadá na sponzorské příspěvky soukromých firem, kde zvláštní poděkování patří především společnosti Agrana se svou značkou Korunní cukr. Zbylou část musíme pokrýt z vlastních zdrojů a příjmy z jízdného, tato částka není právě nejmenší a proto budeme vděční za jakýkoliv finanční příspěvek na účet spolku (viz níž).

Nejlepší formou příspěvku je však samotná účast na akci a zakoupení jízdenek v námi vypravených zvláštních vlacích.

Vaše příspěvky můžete posílat na účet Spolku pro veřejnou dopravu na jz. Moravě 2800942708/2010, do poznámky napište jméno a "oslava 150 let".

Za příspěvek v hodnotě 200 Kč obdržíte symbolický fotopas, za 500 Kč obdržíte volnou jízdenku na jednu jízdu libovolným vlakem. Pokud zašlete 1000 Kč nebo víc, obdržíte volnou jízdenku na celý den. Podmínkou pro obdržení je zaslání informace o Vašem příspěvku na náš email.

V případě jakýchkoliv dotazů se na nás obraťte na email svd-jzm@seznam.cz..

Ceník jízdného

Zlevněné jízdné je pro děti od 6 do 14 let a pro seniory nad 65 let. Děti do 5 let neplatí jízdné.

Na trase z Hrušovan do Hevlína je cena jízdého 30 Kč, poloviční 15 Kč. Pro jízdu mezi Hrušovanami a Hraběticemi pak 15 Kč, zlevněné 10 Kč.

Retro vozidla na pravidelných spojích

Díky spolupráci se společností KORDIS a ČD se podařilo domluvit nasazení některých retro vozidel na pravidelné spoje. Spěšných vlaků 1749/1750 by se měla v tento den ujmout lokomotiva 754.075 a pokud to technický stav umožní, objeví se poslední provozní kus Bmx765 na vlacích ZNO / 4505 BCV / 4506 ZNO / 4513 BCV / 4514 ZNO / 4525 BCV / 4526 ZNO. 

© 2020 Máňa doprava s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode